Divizia A, Handbal Maculin

Astăzi, de la ora 12:00 a avut loc meciul Diviziei A între CSM Botoșani și CSU Galați!

Echipa din Botoșani a controlat ușor meciul, unul care nu s-ar fi văzut prea accesibil, deoarece echipa gălățeană a scris un scor record pe tabelă: 61-19 în meciul cu CSU Târgoviște.

Prima repriză a fost una bună pentru botoșăneni, echilibrată până în minutul 10. Apoi, echipa din Botoșani s-a desprins considerabil și a reușit să traseze un 15-8 la pauză.

Cea de a doua repriză a fost mai echilibrată și conturată de o relaxare a echipei noastre. Însă, echipa venită din Galați nu a reușit să egaleze sau să preia conducerea.

Vlad Lazoreac a primit cartonaș roșu în finalul partidei. Cu două minute înainte de final, trupa lui Radu Roșu mai avea doar 3 goluri diferență, scor 29-26. A venit golul lui Alexandru Ciobanu, Botoșani reușind să treacă de borna de 30 de goluri. În minutul 59, scorul era 30-27, astfel că doar o minune iar fi putut lua victoria trupei lui Radu Roșu. Claudiu Lazurcă înscrie pentru 31-27. Gălățenii au mai punctat, dar degeaba.

CSM Botoșani-CSU Galați s-a încheiat 31-28. Vom reveni cu marcatorii partidei și declarațiile oficialilor.